معرفی رشته بازاریابی

هر کسب و کار و تجارتی به مدیریت و جذب مشتریان و مخاطبان نیاز دارد. برقراری یک ارتباط تجاری مثبت بین کسب و کار و مشتریان آن، جذب مشتریان، معرفی اصولی و صحیح محصول، شناخت مخاطبان و نیازهای آن‌ها، افزایش فروش، بالا بردن تعداد مشتریان، تبدیل مشتریان به مشتری وفادار و این قبیل فعالیت‌ها زیرمجموعه بازاریابی است و مسئولیت آن بر عهده کارشناسان و فارغ التحصیلان رشته بازاریابی می‌باشد. مدیر بازاریابی به طور مستقیم بر سود و زیان یک مجموعه تاثیر می‌گذارد.

بازاریابی کم و بیش مفهوم پیچیده ای دارد. شاید فهم درست مفهوم بازاریابی تنها با تحصیل در رشته بازار یابی ثابت نشده و نیاز به سال هاتجربه داشته باشد. بر خلاف تفکرات عامیانه، بازاریابی تلاش فقط برای فروختن نیست. مهم ترین و اولویت ترین  قسمت بازاریابی شناخت نیاز بازار و مشتری است.

در واقع معنا و مفهوم بازار یابی کمی معضل  است. شاید فهم درست مفهوم بازاریابی تنها با تحصیل در رشته بازار یابی ثابت نشود و نیاز دارد که سال ها تجربه دریافت شود. بر عکس تفکرات عامیانه، بازار یابی تلاش فقط برای فروختن نیست. اولویت مهم ترین قسمت بازاریابی شناخت نیاز بازار و مشتری است.

اگر یک محصول با کیفیت و عالی را در بازاری عرضه کنید که به آن نیاز ندارد، حتی با بهترین استراتژی‌های بازاریابی نمی‌توانید موفق شوید. اگر مخاطبان به محصول شما نیازی نداشته باشند، نمی‌توانید موفق شوید. اما برعکس این قضیه می‌تواند در بازار موفق شود، یعنی اگر شما محصولتان خیلی عالی هم نباشد اما اگر بازار و مخاطبان به محصول شما نیاز داشته باشند، با برنامه‌ریزی و هزینه‌ی کمتری در بازاریابی و فروش می‌توانید به یک بیزینس موفق تبدیل شوید و در نتیجه فروش بالایی را تجربه کنید.

رشته بازارایابی چیست؟

یکی از حوزه های مهم و متفاوت در حوزه کسب و کار رشته بازاریابی است که با توجه به مطالعه و تحقیقات بازارها، ارتباط با مشتریان، و برنامه ریزی استراتژی های بازاریابی را انجام می دهد. آن دسته از افرادی که در این رشته فعالیت دارند؛باید توانایی درک نیاز ها و ترجیحات مشتریان را داشته باشند و بتوانند راهکار های خلاقانه برای جلب مشتریان و افزایش فروش ارائه دهند.

در رشته بازاریابی اگر مطالعه شود که به دانشجویان این اجازه داده می شود که مفهوم های اصلی بازاریابی را یاد بگیرند، از ابزارها و تکنیک های بازاریابی استفاده کنند، و با چالش ها و فرصت های متنوعی روبه رو شوند. در این رشته دروس مختلفی مانند تحلیل بازار، تبلیغات، رفتار مصرف کننده، استراتژی بازاریابی، و فروش است.

ارتباط با رشته MBA (Master of Business Administration) در اینجا می‌تواند در دو جنبه مفید باشد. اولاً، برنامه‌های MBA معمولاً شامل دروس بازاریابی هستند که افراد را برای مدیریت کسب و کارها آماده می‌کنند. دوماً، افرادی که دارای مدرک MBA در بازاریابی هستند، می‌توانند به‌عنوان مدیران ارشد یا مشاوران بازاریابی در سازمان‌ها فعالیت کنند.

بازاریابی به‌عنوان یکی از حوزه‌های مهم و رو به رشد در دنیای امروز، فرصت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان این رشته ایجاد کرده است. افراد موفق در این حوزه نه‌تنها باید دانش فنی داشته باشند بلکه باید توانایی‌های مدیریتی، ارتباطات فعال، و خلاقیت داشته باشند تا بتوانند به‌عنوان بازاریابان مؤثر عمل کنند.

برگشت به بالا
0216640800© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به فروشگاه آژانس کتاب است.02166408000 طراحی سایت و سئو : توسط نونگار پردازش