رشته روانشناسی

رشته روانشناسی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در گروه علوم انسانی است. با توجه به ماهیت این رشته و دروسی که در دانشگاه ارائه می‌شود، می‌توان روانشناسی را علمی تجربی-انسانی دانست. این رشته، شاخصه رشته‌ای شناور دارد و از هر سه حوزه انسانی، تجربی و ریاضی دانشجو را به خود جذب می‌کند، با این حال، ظرفیت اصلی آن به حوزه انسانی تعلق دارد.

با توجه به علاقه بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری به این رشته، در این مطلب قصد داریم به طور جامع رشته روانشناسی را معرفی کنیم و توانایی‌های مورد نیاز برای پذیرش در این رشته را بررسی کنیم. سپس، به شرایط دانشگاه و ساختار دروس دانشگاهی پرداخته و در پایان، درآمد و چشم‌انداز بازار کار در زمینه روانشناسی را بررسی خواهیم کرد."

معرفی رشته روانشناسی 

علم روانشناسی به عنوان علمی بررسی فرآیندهای ذهنی و رفتار انسان می‌پردازد. این حوزه علمی با استفاده از روش‌های علمی به مطالعه احساسات، شخصیت‌ها، ادراک، تفکر، حافظه و سایر جنبه‌های ذهنی انسان می‌پردازد.

روانشناسی در واقع معمولاً به عنوان مطالعه ذهن تعریف می‌شود. دانشجویان این رشته، در طول دوره تحصیلی خود، سعی در شناخت افراد و گروه‌ها دارند تا بتوانند با تشخیص مسائل مختلف، راهکارهای مناسب برای حل مشکلات انسان‌ها پیدا کنند.

توانایی‌های لازم برای رشته روانشناسی

فردی که به دنبال تحصیل در زمینه روانشناسی است، باید از مهارت‌هایی مانند انعطاف‌پذیری در رفتار و تصمیم‌گیری، حل مسائل و علاقه به کمک و رفع مشکلات انسان‌ها برخوردار باشد. همانطور که ذکر شد، روانشناسان به مطالعه رفتارها و فرآیندهای ذهنی انسان اختصاص دارند. یک روانشناس باید بتواند با استفاده از روش‌های علمی، رفتارهای افراد از دوران کودکی تا بزرگسالی را تجزیه و تحلیل کند و برای حل مشکلات به راهکارهای مناسب دست یابد."

گرایش های دوره کارشناسی رشته روانشناسی

گرایش‌های دوره کارشناسی در رشته روانشناسی در گذشته داشته است، اما امروزه گرایش خاصی در این مرحله تحصیلی وجود ندارد. دانشجویان در دوره کارشناسی به مدت ۴ سال با مفاهیم کلی و عمومی رشته روانشناسی آشنا می‌شوند و برای تخصصی‌تر شدن، باید در دوره کارشناسی ارشد یکی از گرایش‌ها را انتخاب کنند.

در دوره کارشناسی تعداد کل واحدها ۱۴۴ واحد است، که ۲۲ واحد از آن مربوط به دروس عمومی، ۷۱ واحد پایه، ۴۰ واحد تخصصی و همین‌طور ۱۰ واحد انتخابی می‌باشد.

رشته روانشناسی دارای شاخه‌های مختلفی است. در ادامه چند مورد از این شاخه‌ها را نام برده و به طور مختصر درباره آن توضیح خواهیم داد:

  1. مشاوره: ارائه کمک در حل مشکلات و تصمیم‌گیری‌های دشوار زندگی مانند ازدواج یا انتخاب رشته.
  2. روانشناسی بالینی: یاری به افراد در شرایط سخت مانند اضطراب، افسردگی و سایر بیماری‌های روانی.
  3. روانشناسی شغلی: ارائه مشاوره به شرکت‌ها برای بهبود عملکرد و رضایت شغلی کارکنان.
  4. روانشناسی جرم‌شناسی: استفاده از تئوری‌های روانشناسی در شناسایی جرم و بهبود مجرمین.
  5. روانشناسی سلامت: ترویج رفتار نگرش سالم، کمک به بیماران و خانواده‌ها برای غلبه بر بیماری‌ها.
برگشت به بالا
0216640800© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به فروشگاه آژانس کتاب است.02166408000