آشنایی با سایر زبان های گویش دنیا

در جهان هرکس به زبان و لهجه ی خاصی صحبت میکند و هر کشور زبان مخصوص خود را دارد. حتی گاها ممکن است مرد یک کشور به زبان های مختلف نیز سخن بگویند.

ما با بعضی از زبان ها آشنایی داریم و ممکن است  بتوانیم با این زبان ها صحبت کنیم.

اما بعضی زبان ها هستند که شاید حتی اسم آنها هم به گوشمان نخورده باشد

در ادامه این مقاله با برخی از این زبان ها اشنا میشویم.

زبان اردو

زبان اردو یکی از زبان‌های اندوآروپایی است که در جنوب آسیا، به ویژه در پاکستان و بعضی مناطق هند به عنوان زبان رسمی و ادبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اردو از الفبای نستعلیق سیاه و سفید استفاده می‌کند و ترکیبی از واژگان فارسی، عربی و هندی را در خود جای داده است.

زبان آفریکانس

زبان آفریکانس یکی از زبان‌های غربی گرایش شاخهٔ جنوبی آلتاییک است که در آفریقای جنوبی و نامیبیا به عنوان زبان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان، از الفبای لاتین برای نوشتار استفاده می‌کند و تأثیرات هلندی و انگلیسی را در خود حل کرده است.

زبان آلبانیایی

زبان البانیایی یکی از زبان‌های بالکانی است که در کشور البانیا به عنوان زبان رسمی استفاده می‌شود. این زبان یکی از زبان‌های اهلی و باستانی اروپا است و از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند. البانیایی برخلاف بسیاری از زبان‌های این منطقه، جزء خانواده زبان‌های هندواروپایی محسوب می‌شود.

زبان اکراینی

زبان اکراینی، یکی از زبان‌های شرق اسلاوی است که در اکراین به عنوان زبان رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان از الفبای سیریلیک برای نوشتن استفاده می‌کند و دارای تاریخ و فرهنگ غنی اکراین می‌باشد

زبان اندونزیایی

زبان اندونزیایی به عنوان زبان ملی و رسمی اندونزی تلقی می‌شود. این زبان از خانواده زبان‌های آسترونزیایی است و در اندونزیا و جزایر همجوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. الفبای لاتین برای نوشتن اندونزیایی استفاده می‌شود. این زبان نقش مهمی در ادبیات، رسانه‌ها و فرهنگ اندونزی ایفا می‌کند

زبان استونیایی

زبان استونیایی، زبان رسمی جمهوری استونیا در شمال اروپا است. این زبان از خانواده زبان‌های فینی-اگری اروپایی است و از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند. استونیایی یکی از زبان‌های بالتیکی است و در ارتباط با زبان‌های فنلندی و کریلیک قرار دارد.

زبان دانمارکی

زبان دانمارکی، زبان رسمی کشور دانمارک و جزو زبان‌های اسکاندیناوی محسوب می‌شود. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند و توسط جمعیت دانمارک و مناطق مجاور به عنوان زبان اصلی یا دومین زبان استفاده می‌شود.

زبان رومانیایی

زبان رومانیایی، زبان رسمی کشور رومانی و مولداوی است و توسط جمعیت زیادی از مردم این منطقه به عنوان زبان اصلی یا دومین زبان استفاده می‌شود. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند و تحت تأثیر لاتین، سلتیک، و غیره قرار گرفته است

زبان برمه ای

بان برمه‌ای، زبان رسمی کشور میانمار (برمه) است و توسط جمعیت بسیار زیادی در این منطقه به عنوان زبان اصلی یا دومین زبان استفاده می‌شود. این زبان از الفبای برمه‌ای برای نوشتن استفاده می‌کند و دارای ویژگی‌ها و نظام نویسه‌شناسی خاص خود است

زبان سوئدی

زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد و یکی از زبان‌های اسکاندیناوی است. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند و در سوئد، فنلاند و جزایر آلاند به عنوان زبان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زبان ارمنی

زبان ارمنی، زبان رسمی جمهوری ارمنستان و یکی از زبان‌های مهم در منطقهٔ کفکاس است. این زبان از الفبای ارمنی برای نوشتار استفاده می‌کند که به دلیل شیوهٔ خاص و زیبای خود شناخته می‌شود. زبان ارمنی دارای تاریخچهٔ طولانی و غنی است

زبان هلندی

زبان هلندی، زبان رسمی کشورهای هلند، بلژیک و سورینام است و توسط جمعیت‌های قابل توجهی در جهان به عنوان زبان اصلی یا دومین زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند.

زبان یونانی

زبان یونانی، یکی از زبان‌های باستانی و حیاتی جهان است که در یونان و بخش‌هایی از قبرس به عنوان زبان رسمی و فرهنگی شناخته می‌شد. این زبان از الفبای یونانی که از الفبای فنیقی الهام گرفته شده، استفاده می‌کند.

زبان لهستانی

زبان لهستانی یکی از زبان‌های اسلاوی غربی است و به عنوان زبان رسمی و ملی لهستان استفاده می‌شود. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند و در حدود ۴۰ میلیون نفر به عنوان زبان اول یا دوم در لهستان و مناطق مختلف اروپا صحبت می‌شود. لهستانی دارای گنجینه ادبی غنی و تأثیرات فرهنگی تاریخی قوی است

زبان گرجی

زبان گرجی، زبان رسمی و ملی گرجستان در منطقه کفکاس است. این زبان از الفبای گرجی استفاده می‌کند که بر پایه الفبای لاتین ساخته شده و در سال 2006 به رسمیت شناخته شد. گرجی یکی از زبان‌های باستانی با تاریخچه طولانی است

زبان کره ای

زبان کره‌ای یکی از زبان‌های آلتایی است که در کره شمالی و کره جنوبی به عنوان زبان رسمی و ملی استفاده می‌شود. این زبان دارای الفبای هانگول است که به خاطر سادگی و زیبایی طراحی شده است.

زبان قرقیزی

زبان قرقیزی، زبان رسمی و ملی قرقیزستان، یک کشور در آسیای مرکزی، است. این زبان از خانوادهٔ ترکی آلتایی مشتق شده و از الفبای قرقیزی که مبتنی بر الفبای سیریلیک است، برای نوشتار استفاده می‌کند.

زبان صربی

زبان صربی یکی از زبان‌های اسلاوی جنوبی است که در صربستان و بخش‌هایی از مونته‌نگرو، کرواسی و کوزوو به عنوان زبان رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان از الفبای سیریلیک و لاتین برای نوشتار استفاده می‌کند و دارای گنجینه زبانی گسترده‌ای است.

زبان عبری

زبان عبری، یکی از زبان‌های شمال غربی نیلوسامیتی است که در عصر باستان به عنوان زبان مذهبی و ادبی یهودیان مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از بازگشت به کاربرد روزمره در قرن ۱۹ و تأسیس دولت اسرائیل در قرن ۲۰، عبری به عنوان زبان رسمی و ارتباطی این کشور شناخته شد.

زبان لیتوانیایی

زبان لیتوانیایی یکی از زبان‌های بالتیکی است که در لیتوانیا به عنوان زبان رسمی استفاده می‌شود. این زبان دارای الفبای لاتین مخصوص به خود است و به عنوان یکی از زبان‌های باستانی و پایدار اروپا شناخته می‌شود. لیتوانیایی تبارشناسی بسیار خاصی دارد و به عنوان یکی از زبان‌های محافظه‌کار از نظر گرامری به دیگر زبان‌های بالتیکی نزدیکتر است

زبان فلاندی

این زبان در ناحیهٔ فلاندرز در بخش شمالی بلژیک صحبت می‌شود. زبان فلاندی، نسبت به زبان هلندی استاندارد، تعدادی تفاوت در لغت و گرامر دارد. این زبان در حدود ۶ میلیون نفر به عنوان زبان اصلی یا دومین زبان در بخش‌هایی از بلژیک استفاده می‌شود

زبان چک

زبان چک یکی از زبان‌های غرب اسلاوی است که در جمهوری چک به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود. این زبان از الفبای لاتین برای نوشتن استفاده می‌کند و تأثیرات تاریخی و فرهنگی متنوعی از جمله تأثیر لاتین و آلمانی را در خود جاری ساخته است. چک به عنوان یک زبان دارای ساختار گرامری معقد و کلمات غنی است و در ادبیات، هنر و تاریخ چکسلواکی نقش مهمی داشته است. این زبان از نظر تفکرات ادبی، ادبیات و فرهنگی نمادین برجسته می‌باشد.

زبان بلغاری

زبان بلغاری، یکی از زبان‌های اسلاوی جنوبی است و در کشور بلغارستان به طور رسمی تکلم می‌شود. این زبان دارای الفبای سیریلیک می‌باشد و تاثیرات تاریخی و فرهنگی گوناگونی را در خود جای داده است. زبان بلغاری با داشتن واژگان و گرامر منحصر به فرد، قسمتی از تاریخ و هویت ملی بلغارستان را بازتاب می‌دهد.

 

 زبان بلاروسی

 

زبان بلاروسی، یکی از زبان‌های شرق اسلاوی است که در کشور بلاروس به عنوان زبان رسمی تلقی می‌شود. این زبان از الفبای سیریلیک برای نوشتار استفاده می‌کند و تأثیرات فرهنگی و تاریخی از جمله تأثیر زبان‌های همجوار اسلاوی و لهستانی را در خود جای داده است. زبان بلاروسی از نظر گرامری نسبتاً مشابه با زبان‌های دیگر شرق اسلاوی است، اما ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از سایر زبان‌ها تمیز می‌دهد.

زبان پرتغالی

زبان پرتغالی، یکی از زبان‌های رسمی پرتغال و برزیل است. این زبان از خانواده‌ی زبان‌های رومانیایی مشتق شده و بیشتر مردم پرتغال و برزیل آن را به عنوان زبان اصلی استفاده می‌کنند. الفبای پرتغالی مبتنی بر الفبای لاتین است و دارای واژگان گسترده و گرامر پیچیده‌ای است. زبان پرتغالی اهمیت فرهنگی بسیاری در ادبیات، موسیقی و هنر دارد و نقش مهمی در تاریخ کشورهای متحد در دنیا ایفا کرده است.

 

زبان تاجیکی

زبان تاجیکی یکی از زبان‌های ایرانی و شاخهٔ زبان‌های اندوایرانی است که در تاجیکستان به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود. این زبان از الفبای سیریلیک برای نوشتار استفاده می‌کند و دارای تأثیرات فرهنگی و تاریخی گسترده از تمدن‌های باستانی هخامنشیان و ساسانیان است. زبان تاجیکی در ادبیات، شعر و موسیقی دارای یک ترکیب زیبایی و عمق فرهنگی است که به نمایانگری غنا و تاریخ این ناحیه معروف است.

زبان تایلندی

زبان تایلندی یکی از زبان‌های جنوب شرق آسیا است و در تایلند به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود. این زبان از الفبای تایلندی استفاده می‌کند که شامل حروف متمایز و نمادهای خاص است. تایلندی دارای سیستم صداشناسی خاص و نحوی پیچیده‌ای است. زبان تایلندی همچنین بر اساس سطوح محترمانه و غیرمحترمانه در ارتباطات خود استفاده از کلمات و ترکیبات مختلف را دارد.

زبان ژاپنی

زبان ژاپنی یکی از زبان‌های مهم آسیایی است که با الفبای چینی نوشته می‌شود. این زبان دارای سه حروف الفبا (هیراگانا، کاتاکانا و کانجی) است و نحوی منحصر به فرد دارد.

 

برگشت به بالا
0216640800© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به فروشگاه آژانس کتاب است.02166408000 طراحی سایت و سئو : توسط نونگار پردازش