• اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ویرایش هفتم سیف

اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ویرایش هفتم سیف

نویسندگان:  

ناشر: دوران

سال چاپ 1399
نوبت چاپ پنجاهم
قطع کتاب وزیری
نوع جلد گالیمن گور
تعداد صفحات 722
شابک 9789646221769
 • 125,000 تومان
 • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

 • ارزشیابی آموزشی

کتاب اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی 

 • کتاب اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی نوشته علی‌اکبر سیف، توسط انتشارات دوران به چاپ رسیده است.
 • موضوع کتاب: روانشناسی، روانشناسی دانشگاهی، ارزشیابی آموزشی، سنجش آموزش

درباره کتاب اندازه گیری،سنجش و ارزشیابی آموزشی

تحقیق در همه علوم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است ولی در مدیریت و به طوركلی علوم انسانی و موضوعات و مسائلی كه با انسان سروكار دارد به دلیل انتزاعی بودن آن از حساسیت بیشتری برخوردار است.تحقیق و مشكل همیشه با یكدیگر رابطه‌ای دوسویه دارند. وجود مشكل منجر به تحقیق برای رفع آن می شود و از سوی دیگر تحقیق صورت می گیرد تا مشكل به طور مشخص شناسایی و حل گردد.

جان‌دیوئی می گوید:" اولین مرحله تحقیق احساس وجود یک مشكل است؛ به این معنی كه پژوهشگر در كار خویش با مانع یا مشكلی روبرو گردیده‌است كه در حل آن ابهام یا تردید دارد و نمی تواند در مقابل آن ساكت بماند."

تعریف اصطلاحاتی که در کتاب آورده شده است.

اندازه گیری : اندازه گیری عبارت است از فرایندی که تعیین می کند یک شخص یا یک شیء چه مقدار از یک ویژگی برخوردار است. اندازه گیری در برگیرنده قواعدی است برای نسبت د ادن اعداد به اشیاء (یا افراد) به گونه ای که صفتهایی از آنها را به صورت کمیّت نشان دهد. 

آزمون :  آزمون وسیله یا روشی نظامدار (یا نظان مند) برای اندازه گیری نمونه ای از رفتار است. 

معمول ترین وسیله اندازه گیری ویژگی ها یا صفات روانی آزمون است . 

آزمودن : وقتی که برای اندازه گیری یکی از ویژگیهای روانی یا تربیتیِ یک فرد یا گروهی از افراد از آزمون استفاده می شود به این فعالیت آزمودن می گویند. 

آزمون نمونه ای از رفتارهای مورد نظر را اندازه گیری می کند از این رو اندازه گیری متغیر های روانشناختی بوسیله تدابیر یا روشهایی که به منظور کسب نمونه هایی از رفتار طراحی شده اند آزمودن روانی یا روان آزمایی نام دارد. از آنجا که  آزمون یک وسیله اندازه گیری است هر وقت آزمودن صورت می پذیرد یعنی آزمونی بکار می رود نوعی اندازه گیری انجام می شود اما هرنوع اندازه گیری الزاماً آزمودن نیست .

اندازه گیری مفهوم گسترده تری دارد زیرا آزمودن نوع خاصی از اندازه گیری است .

سنجش :

    سنجش از آزمودن و اندازه گیری مفهوم گسترده تری دارد سنجش یک ا صطلاح کلی است و بصورت فرایندی تعریف می شود که برای گرد آوری اطلاعات مورد نیاز تصمیم گیری درباره ی دانش آموزان ، برنامه درسی و سیاستهای آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. در سنجش از فنون مختلفی برای جمع آوری اطلاعات استفاده کرد که می توان به آزمون ، پرسشنامه ، مقیاس در جه بندی ، فهرست واری ، کار آزمایشگاهی ، پروژه تحقیق ، امتحان شفاهی ، تکلیف درسی ، مصاحبه و مشاهده عملکرد و رفتار دانش آموزان در موقعیتهای مختلف اشاره کرد. و سنجش هم می تواند بصورت رسمی مثل اجرای آزمونها و هم بصورت غیر رسمی مانند مشاهده اینکه چه کسی در کار گروهی بصورت رهبر در خواهد آمد. اصطلاح سنجش بیشتر در حوزه روانشناسی بالینی و آموزش و پرورش بکار می رود. تفاوت دیگر میان سنجش و اندازه گیری و آزمودن در این است که هم اندازه گیری و هم آزمودن عموماً با کمیت سرو کار دارند . اما نتیجه سنجش بصورت غیر کمی (توصیفی ) گزارش می شود. 

ارزشیابی :

 ارزشیابی یک فرآیند نظامدار برای جمع آوری  ، تحلیل و تفسیراطلاعات گفته می شود به این منظور که تعیین شود آیا هدفهای مورد نظر تحقق یافته اند یا در حال تحقق یافتن هستند و به چه میزانی.

 یکی ازویژگیهای مهم ارزشیابی تعیین کیفیت است.درفرایندارزشیابی داوری ارزشی باتوجه به کیفیت بعمل می آید.

مقایسه اندازه گیری ، آزمودن سنجش و ارزشیابی با یکدیگر ارزشیابی شامل داوری ارزشی در باره کیفیت موضوع مورد ارزشیابی است که مبتنی بر تحلیل و تفسیر اطلاعات جمع آوری شده است . اطلاعات مورد نیاز ارزشیابی آموزشی به کمک اندازه گیری ( عموماآزمودن ) یا سنجش گردآوری می شود و هرچه اطلاعات گردآوری شده جامع تر و کاملتر باشند ارزشیابی درست تری صورت می پذیرد. 

ارزشیابی آموزشی  و پژوهش آموزشی 

  هم پژوهش آموزشی و هم ارزشیابی آموزشی جزء فعالیتهای علمی به حساب می آیند . هر دو قویاً بر روشها و فنون بررسی تجربی متکی اند . 

تفاوتهای ارزشیابی آموزشی و پژوهش آموزشی                                                                                                                             

  • هدف ارزشیابی تصمیم گیری است ولی هدف پژوهش استنتاج است ( پژوهش در ک پدیده ها ولی ارزشیابی علاقمند به فهم پدیده ها برای هدایت اعمال دیگران است)
  •  در پژوهش آموزشی مانند هرنوع پژوهش دیگر ، تعمیم پذیری نتایج پژوهش از اهمیت خاصی برخوردار است. در فعالیت پژوهشی کوشش فراوان بعمل می آید تا یافته ها به موارد دیگر تعمیم یابند. 
  •  ارزشیابی آموزش با ارزش سرو کار دارد ولی پژوهش آموزش خالی از ارزش است . 
  • پژوهش وابسته به نظریه است اما ارزشیابی الزاماً مبنای نظری ندارد هدف اصلی پژوهش تولید دانش تازه و افزودن آن به نظریه ها ی موجود است . در حالی که ارزشیابی عموماً به منظور حل مشکلات عملی ویژه و کمک به تصمیم گیر صورت می پذیرد.
مباحث کتاب اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی

 1. تعریف اصطلاحات
 2. مقیاسهای اندازه گیری
 3. دسته بندی روشهای اندازه گیری و سنجش مورد استفاده در رواننشاسی و اموزش و پرورش
 4. دسته بندی ارزشیابیهای آموزشی
 5. مراحل و فعالیت های ارزشیابی آموزشی
 6. تهیه طرح ارزشیابی پیشرفت تحصیلی
 7. سنجش یادگیری به کمک آزمون صحیح-غلط
 8. سنجش یادگیری به کمک آزمون جورکردنی
 9. سنجش یادگیری به کمک آزمون چند گزینه ای
 10. سنجش یادگیری به کمک آزمون تشریحی
 11. سنجش یادگیری به کمک آزمون کوته پاسخ
 12. سنجش عملکردی
 13. سنجش با استفاده از کار پوشه
 14. سنجش مشاهده ای
 15. سنجش رفتاری
 16. و..

نمایش بیشتر
شابک
شابک 9789646221769

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی, انتشارات‌دوران, روانشناسی, علی‌اکبر‌سیف

فروشگاه اینترنتی آژانس بوک، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

آژانس بوک به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه های اینترنتی کتاب با بیش از یک دهه تجربه، با پایبندی به سه اصل، پرداخت در محل ویژه تهران، تضمین اصل‌بودن کتاب و همچنین مطابقت قیمت فروش با قیمت درج شده در کتاب موفق شده ایم که نظر مشتریان محترم را جلب نماییم امیدواریم با تلاش بیشتر ما و همچنین راهنمایی شما عزیزان بتوانیم بیشتر در این حوزه فعالیت کنیم. به محض ورود به سایت آژانس بوک با دنیایی از کتاب در حوزه های مختلف رو به رو خواهید شد و حتی در صورت نبودن کتابی در سایت می توانید از طریق سفارش آسان و یا از طریق تماس با شماره 02166408000 سفارش خود را ثبت نمایید. ...مشاهده بیشتر

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد