021-66408000

آبی تر ازگناه

نویسندگان:  

ناشر: ققنوس

سال چاپ 1394
نوبت چاپ هفتم
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحات 126
  • 7,000 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • آبی تر ازگناه

رمان آبی تر ازگناه

  • کتاب آبی تر ازگناه نوشته محمد حسینی‌، توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسیده است.
  • موضوع کتاب: زبان و ادبیات, ادبیات داستانی ایران, رمان ایرانی

درباره رمان آبی تر ازگناه

من‌ کسی‌ را نکشته‌ام‌. همه‌اش‌ از همان‌ عکس‌ شروع‌ شد. نمی‌دانید چه‌ عکس‌ غوغایی‌ بود. رفته‌ بودم‌ برایشان‌ شعر بخوانم‌. باور کنید قبل‌ از آن‌ عکس‌ برایم‌ یک‌ پیرزن‌ و یک‌ پیرمرد ساده‌ بودند.» روایتی‌ جذاب‌ از به‌ قتل‌ رسیدن‌ پیرزن‌ و پیرمردی‌ تنها و با اصل‌ و نسب‌. پسر جوانی‌ که‌ برای‌ آن‌ها شعر می‌خواند و از این‌ طریق‌ مزدی‌ می‌ستاند به‌ ناگاه‌ خود را در مظان‌ اتهام‌ قتل‌ آن‌ دو می‌بیند، اما هیچ‌ شاهدی‌ بر این‌ ادعا یافت‌ نمی‌شود تا این‌که‌ خود زبان‌ به‌ اعتراف‌ می‌گشاید و پرده‌ از رازهایی‌ برمی‌دارد که‌ ریشه‌ در گذشته‌ او داشته‌اند، ولی‌... محمدحسینی‌ قبل‌تر با مجموعه‌ داستان‌ «یکی‌ از این‌ روزها، ماریا» و «ریخت‌شناسی‌ قصه‌های‌ قرآن‌» در عرصه‌ داستان‌نویسی‌ و پژوهشگری‌ آزمونی‌ موفق‌ را گذرانده‌ است‌.

آبی تر از گناه، رمان و یا به زعم عده‌ای داستان بلندی است که راوی آن پسر جوان شهرستانی است که به شرح ماجرا می پردازد. داستان از ادبیات اعترافی بهره جسته است. راوی به شکل تک گویی سعی بر شرح ماجرایی دارد، گویی وی رد محضر قانون است بی آنکه حتی مشخص شود که او برای چه کسی اعتراف می‌کند.
راوی داستان، همانطور که گفته شد، پسر جوان شهرستانی دست و پا چلفتی است که به رغم ممانعت والدینش- آن گونه که خود بیان می‌دارد- برای کار  به تهران آمده است. او مصحح است و به استخدام شازده‌ای قجری در می‌آید تا برایش شعر بخواند. از جمله شخصیت‌های این اثر به غیر از راوی، شازده، عصمت، همسر شازده، دکتر و مهتاب است. داستان از جایی شروع می شود که گویی عصمت به قتل رسیده است و پسر جوان مظنون به قتل وی است.
تک گوییهای راوی از همین جا یعنی از همان ابتدای داستان آغاز می‌شود. او تماماً دلیل و برهان می آورد تا خود را از گناه مبرا سازد. او از علاقه‌اش به عصمت می‌گوید، که با وجود اختلاف سنی که با وی داشته به او علاقه قلبی داشته  پس بعید است که قاتل وی باشد. جریان داستان و تک گویی‌های راوی به قدری تاثیر گذار است که خواننده به راوی علاقه‌مند می‌شود و از صمیم قلبش می‌خواهد که اعترافات  وی در محضر قانون پذیرفته شده و مبرا شود. راوی در این بین از شخصی به نام دکتر مسایف سخن می گوید. مردی که به گفته راوی عاشق عصمت بوده است و در میان اعترافاتش او را متهم خطاب می‌کند.
مهتاب دختری است که به گفته راوی گویی از آسمان افتاده است. او شیفته پسر  جوان است و گویا همشهری او نیز می‌باشد. راوی اذعان دارد که با وجود بی توجهی‌های وی نسبت به مهتاب، این دختر هموراه به وی علاقه‌مند بوده است. این ماجرا و داستانی که توسط راوی بیان می‌شود تا دو فصل آخر به همین منوال پیش می رود. به یک باره در دو فصل آخر ورق بر می‌گردد، راوی اعتراف می‌کند که هرچه گفته دروغ بوده و خود او به بهانه انتقام جویی مرکتب این امر شده است. او نه انتقام خود بلکه انتقام آبا و اجداد خود-انتقامی تاریخی- را از شازده‌ی قجری گرفته است.بیان می‌کند که شخصیت دکتر کاملاً ساختگی بوده و ساخته ذهن مهتاب و خود او بوده است.
این اثر محمد حسینی از نظر نثر و زبان بی نظیر است. زبان داستان، زبانی است بسیار  قوی و پیش رونده و به دور از اطناب. فضا سازی نیز به همین منوال، بی نظیر و جذاب است. تنها ایرادی که به این اثر گرفته شده، پایان بندی آن است. به زعم منتقدین نویسنده با اینگونه رقم زدن داستان، به نوعی خواننده را فریفته است. انگیزه راوی برای پنهان کاری و بی گناه نشان دادن خود و متعاقباً اعتراف وی برای خواننده مسکوت باقی می‌ماند. اینکه راوی در دنیایی مدرن انتقام اجدادش را می‌گیرد به نظر خواننده آبی تر از گناه دور از ذهن است و کاملا ساختگی است. اما با این اوصاف گردش داستان، زبان و نوع روایت این اثر را به اثری بی نظیر و خوش خوان تبدیل کرده است. این اثر دوست داشتنی به وسیله انتشارات ققنوس به چاپ رسیده و بارها نیز تجدید چاپ شده است.

نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: آبی تر ازگناه, انتشارات ققنوس, محمد حسینی‌, زبان و ادبیات, ادبیات داستانی ایران

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه بانک کتاب ( سفارش تلفنی کتاب)

[email protected]

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد