021-66408000

امر اخلاقی امر متعالی

نویسندگان:  

ناشر: نشر کتاب پارسه

سال چاپ 1392
نوبت چاپ دوم
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحات 290
  • 9,800 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • فلسفه تحلیلی

کتاب امر اخلاقی امر متعالی

  • "امر اخلاقی امر متعالی" نوشته سروش دباغ, توسط نشر کتاب پارسه منتشر شده است.
  • موضوع کتاب: فلسفه, امر اخلاقی, امر متعالی, اخلاق تجربی

درباره کتاب امر اخلاقی امر متعالی:

این کتاب مشتمل بر چهارده مقاله یا چهارده جستار فلسفی در دو حوزه دین و اخلاق است. نخستین مقاله “کانت، ویتگنشتاین متقدم و نقد اخلاق تجربی” نام دارد که به بحث از اخلاق در فلسفه کانت و ویتگنشتاین می‌پردازد و ربط و نسبت میان این دو را می‌کاود.

دومین و سومین مقاله متعلق به حوزه اخلاق کاربردی است. در “بررسی مادری جایگزین از منظر فایده‌گرایی عمل‌محور” یکی از مسائل مهم اخلاق پزشکی بحثشده است؛ اینکه آیا زوجی که به خاطر مشکلات رحم همسر، بچه‌دار نمی‌شوند می‌توانند از رحم شخص دیگری برای جایگزین کردن و قرار دادن نطفه جهت سپری کردن دوران بارداری استفاده کنند؟ آیا انجام چنین عملی از منظر اخلاقی رواست؟ در بررسی “اتانازی داوطلبانه غیرفعال از منظر اخلاق راس” نیز یکی از اقسام شش‌گانه اتانازی (کشتن از روی ترحم) با عطف نظر به دستگاه اخلاقی راس تبیین می‌شود.

در مقاله “مبانی اخلاقی دموکراسی” مفهوم دموکراسی از نگاه اخلاقی مورد بحث قرار گرفته و مقاله “اندرباب اخلاق و سیاست” گفتگویی است درباره نسبت میان سیاست و اخلاق به مثابه دو رشته هنجاری محور. این مقاله به این پرسش‌ها می‌پردازد که چه کسی باید حکومت کند و چگونه باید حکومت کند؟

مقاله “تعبد و مدرن بودن” به نقد آرای مصطفی ملکیان درباره رابطه دین و مدرنیته می‌پردازد. “عرفان و روشنفکری دینی” به منزلت عرفان در منظومه معرفتی روشنفکری دینی توجه دارد و “ایمان شورمندانه – ایمان آرزومندانه” ربط میان دو تلقی از ایمان را بررسی می‌کند و از نسبت میان آنها سراغ می‌گیرد. ایمان شورمندانه انفسی است و پروای عقلانی بودن ندارد و ایمان آرزومندانه در تلائم و سازگاری با دستاوردهای عقل نظری است.

پس از جستارهای اخلاقی و دینی به بخش انتهایی می رسیم. “نومینالیس موجودشناختی و فلسفه تحلیلی” و “پوپر و سنت فلسفه تحلیلی” در این بخش به فلسفه تحلیلی می‌پردازند.

این مقالات پیشتر به صورت پراکنده در برخی سخنرانی ها یا مجلات مورد استفاده قرار گرفته ولی در این کتاب دسته‌بندی شده و یکجا گرد آمده است.

نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
آدمی‌ با دیگران

آدمی‌ با دیگران

20,000 تومان

بودن و داشتن

بودن و داشتن

13,000 تومان

خواب نوشته ها

خواب نوشته ها

10,000 تومان

درباره روح

درباره روح

12,000 تومان

برچسب ها: امر اخلاقی‌امر متعالی, سروش‌دباغ, فلسفه, نشر کتاب‌پارسه

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه آسان کتاب

admin@yahoo.com

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد