021-66408000

جامعه شناسی سیاسی ماهان

نویسندگان:  

ناشر: ماهان

سال چاپ 1396
نوبت چاپ اول
قطع کتاب وزیری
نوع جلد شومیز
  • 25,000 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • جامعه شناسی سیاسی

کتاب جامعه شناسی سیاسی

  • کتاب جامعه شناسی سیاسی نوشته گروه مولفان, توسط انتشارات ماهان به چاپ رسیده است.
  • موضوع کتاب: علوم انسانی, سیاسی, کارشناسی به کارشناسی ارشد علوم سیاسیجامعه شناسی سیاسی

درباره کتاب جامعه شناسی سیاسی:

جامعه ‏شناسی سیاسی یکی از رشته‏ های جامعه‏ شناسی عمومی است که بر برداشت خاصی از جامعه نیز استوار است. این برداشت از یک گوشه جنبه‏ ای ایدئولوژیک پیدا می‏کند و از گوشه‏ ی دیگر جنبه ‏ای شناخت‏ شناسانه. به رغم پیشینه‏ ی دیرینه‏ ی بینش جامعه‏ شناسی سیاسی در فلسفه‏ ی سیاسی قدیم، ریشه‏ ی جامعه‏ شناسی سیاسی به عنوان شاخ ه‏ای از دانش ‏های سیاسی امروزی را باید در تحولات فکری قرن نوزدهم یافت.

جامعه ‏شناسی سیاسی یکی از رشته‏ های جامعه‏ شناسی عمومی است که بر برداشت خاصی از جامعه نیز استوار است. این برداشت از یک گوشه جنبه ‏ای ایدئولوژیک پیدا می‏کند و از گوشه‏ی دیگر جنبه‏ای شناخت‏ شناسانه. به رغم پیشینه‏ ی دیرینه‏ ی بینش جامعه‏ شناسی سیاسی در فلسفه‏ ی سیاسی قدیم، ریشه‏ ی جامعه ‏شناسی سیاسی به عنوان شاخه‏ای از دانش‏های سیاسی امروزی را باید در تحولات فکری قرن نوزدهم یافت.

رابطه‏ ی میان دولت و جامعه به عنوان موضوع اصلی جامعه‏ شناسی سیاسی یکی از مهم‏ترین و شاید حتی بتوان گفت مهم‏ترین موضوع نظریه‏ پردازی سیاسی و اجتماعی در طی قرون اخیر بوده است. تامل درباره‏ی این رابطه با تکوین دولت مدرن آغاز گردید. از دیدگاه فلسفه سیاسی دولت مدرن نوعی قدرت عمومی مستقل از حاکم و اتباع او و واجد اقتدار عالیه در کشور تلقی می‏شد. پس از تکوین دولت مدرن دو نوع برداشت درباره‏ی رابطه‏ ی آن با جامعه پیدا شد: یکی برداشت فلسفی که محتوای اصلی فلسفه‏ ی سیاسی جدید را تشکیل می‏دهد و پرسش اصلی در این برداشت این است که بهترین نوع رابطه‏ ی میان دولت و جامعه چیست و یا، میان دولت و جامعه چه رابطه‏ ای باید برقرار باشد. برداشت دیگر، برداشت غیرفلسفی یا علمی و جامعه شناختی است که زمینه‏ی اصلی تکوین جامعه‏ شناسی جدید به شمار می‏رود. پرسش اساسی در این برداشت این است که در واقع چه نوع رابطه‏ ای میان دولت و جامعه وجود دارد.

تفاوت اصلی میان جامعه شناسی سیاسی، و علم سیاست را باید در تاکیدی جستجو کرد که بر جامعه یا دولت می‏شود. جامعه‏ شناسی سیاسی بیشتر نگرشی است از پایین به بالا یعنی اینکه بیشتر تاثیرات جامعه بر سیاست را بررسی می‏کند. حال آنکه علم سیاست بیشتر نگرشی است از بالا به پایین. به این معنا که بیشتر به بررسی ساختار قدرت و فرآیند سیاست و تصمیم‏گ یری و تاثیرات آنها بر روابط اجتماعی می‏پردازد.

اگر موضوع علم سیاست را بررسی شبکه‏ ی روابط قدرت و موضوع جامعه‏ شناسی را بررسی شبکه‏ ی روابط اجتماعی بدانیم، موضوع جامعه‏‏ شناسی سیاسی بررسی رابطه‏ای این دو خواهد بود. یعنی بررسی رابطه ‏ی شبکه‏ ی روابط قدرت با شبکه ‏ی روابط اجتماعی.

نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: جامعه شناسی سیاسی, انتشارات ماهان, گروه مولفان, کارشناسی به کارشناسی ارشد علوم سیاسی, سیاسی

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه بانک کتاب ( سفارش تلفنی کتاب)

ad[email protected]

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد