021-66408000

آینده پژوهی در کاروکسب

نویسندگان:  

ناشر: بازاریابی

سال چاپ 1394
نوبت چاپ اول
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحات 175
  • 12,000 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • آینده پژوهی در کاروکسب

کتاب آینده پژوهی در کاروکسب

  •  کتاب آینده پژوهی در کاروکسب نوشته  پرویز درگی، توسط انتشارات بازاریابی به چاپ رسیده است.
  • موضوع کتاب: بازاریابی، مدیریت بازاریابی ​

درباره کتاب آینده پژوهی در کاروکسب:

 یكی از ایراداتی كه به تحقیقات كمی در بازاریابی گرفته می‌شود، این است كه تلاش می‌شود با مطالعه‌ی آماری و عدد و رقمی رفتار مصرف‌كنندگان در گذشته، به تصمیم‌سازیهایی برای آینده بپردازد، درحالیكه با عینک دیروز و امروز نمی توان به فردا نگاه كرد. به همین دلیل است كه در كشورهای توسعه‌یافته بخصوص امریكا، میزان اقبال به تحقیقات كیفی و‌‌ ‌دستیابی به اطلاعات و روندهای مغز خزنده و ضمیر ناخودآگاه فزونی گرفته است. به عبارتی لازم است برای موفقیت در تصمیم هایی كه برای آینده گرفته می شود تا حد امكان تعصب به زمان گذشته و زمان حال را به حداقل برسانیم. و این نیاز به طراحی هوشمندانه‌ی آینده دارد كه موضوع علم آینده‌پژوهی است.
آینده پژوهی چگونگی مواجهه با آینده را به ما می آموزد و هدف آن كشف، ایجاد و ارزیابی آینده‌های ممكن، آینده‌های محتمل و آینده‌های مطلوب است. آینده‌پژوه، نادانی هوشمندانه دارد؛ او عدم قطعیت را با جان و دل باور دارد، اما تلاش می كند این عدم قطعیت را مدیریت كند. او تصورات خویش و دیگران را به چالش می كشد. اهل روِیابافی است. داستان‌ساز است. سناریونویس است. او یاد گرفته است كه بشر می بایست خانه‌اش را در ابرها بسازد، اما پایه‌هایش را روی زمین استوار كند. ساختن خانه در ابر نشان از به پرواز درآوردن تصورات و اندیشه‌ورزی پارادایم‌شكن است و استواری در روی زمین اشاره به تلاش برای جامه‌ی عمل پوشاندن به آن تصورات است. مگر نه اینكه رؤیا زیربنای ایده است؟ و ایده‌ی ساختارشكن وقتی با اقدام عملی یک كارآفرین همراه می شود به موجودیت مبدل می‌شود؟ پس دیگر نمی توانیم آینده‌ی خود را بر اساس اطلاعات گذشته بسازیم بلكه، می توانیم با الهام از آن اطلاعات و اضافه كردن قدرت رؤیا و تصورات خارج از چارچوب تجربیات و دانشهای مرسوم امروزی به دنیای فردا بیندیشیم. همچنان كه ژول‌ورن عمل می كرد. پس آینده‌نگری تنها متكی بر تخیلات نیست و پایه‌های علمی دارد.
مطالعات آینده‌پژوهی با تحلیل كردن روندهای فعلی و بهره‌گیری از تكنیكهای علمی سعی بر آن دارد كه میزان تأثیرگذاری آنها را بر آینده مورد بررسی قرار دهد. در كتابهای قبلی بارها و به كرات نوشته‌ام كه بزرگترین اختراع بشریت مدیریت است، و بزرگترین دستاورد مشترك تمام علوم جامعیت‌نگری است. آینده‌پژوهشی با جامعیت‌نگری آمیختگی و پیوندی محكم دارد.
كافی است به این بیندیشیم كه آینده‌پژوهان به چه تفكراتی برای موفقیت در آینده پژوهی نیاز دارند. این تفکرات عبارتند از:
تفكر استراتژیک، تفكر سیستمی، تفكر نقّادانه، تفكر رؤیابافی، تفكر سناریوسازی، تفكر تغییرپذیری، در كنار مهارتهایی چون اقتصاد، بازاریابی، فناوری، خلاقیت، فرهنگ، و روشهای پیش‌بینی، تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و... . به همین جهت است كه فعالیت تیمی و رفتار جامعیت‌نگر معنا و مفهوم می یابد. شاید روزی خلق اتومبیلی كه مانند سایر اتومبیلها در خیابان و جاده به پیش می رود، اما اگر لازم باشد همانند هواپیما به پرواز درآید و اگر لازم باشد همانند كشتی در آب حركت كند، فقط در حد یک رؤیا در ذهن یک انسان رؤیاباف بوده است، اما امروز دیگر فقط یک رؤیا نیست و خلق شده است. شاید تولید ماشین‌لباسشویی با قطرات بیش از حد ریزشده‌ی آب و بدون نیاز به شوینده‌های آلاینده‌ی محیط‌زیست روزی فقط یک رؤیا بود، اما قطعاً در آینده در حد رؤیا باقی نمی ماند. شاید روزی تولید اتومبیلهایی كه با ریختن آب به درون باك آنها و با تجزیه‌ی اكسیژن آن و فرستادن آن به هوا و به‌كارگیری هیدروژن به‌عنوان سوخت را می شنیدیم، به‌عنوان یک رؤیا با آن برخورد می كردیم، اما در آینده این رؤیا، یا سایر رؤیاهای دیگر نیز به واقعیت مبدل خواهد شد. آینده‌پژوهان با به‌كارگیری قدرت رؤیا، تصویرسازی پارادایم‌شكن، سناریونویسی و با بهره‌گیری از تفكرات و مهارتهایی كه ذكر شد به ایجاد سازمانهای یادگیرنده، و اشتباه‌كننده و پرسشگری می پردازند، كه فقط به "چراها" نمی اندیشند بلكه، با "چرا كه نه" به فردای متفاوت می اندیشند و عمل می كنند. آینده‌پژوهی علم طراحی هوشمندانه‌ی آینده است و كاروكسب‌ها به‌شدت به آن نیاز دارند؛ چون آنچه كه تاكنون توانسته است مشتریان را راضی و خشنود كند بی شک برای تأمین رضایت و خشنودی مشتریان فردا كفایت نمی كند. و در این مسیر سازمانهایی كه چشم‌اندازی شفاف از موضوعات و رویدادهای مختلف دارند و دیدی جامع نسبت به مسائل دارند، موفق خواهند بود.
 كتاب حاضر آینده پژوهی در کاروکسب سعی دارد دریچه‌ی دیگری را به روی مدیران و كارشناسان سازمانها باز كند تا فقط در حصار فعالیتها و پیروزمندیهای روزمره نمانند، و با آینده پژوهی، به نوآوری بپردازند. همچنان كه پیتر دراكر گفت كاروكسب دو چیز بیشتر نیست: "بازاریابی" و "نوآوری." بازاریابی برای تأمین خشنودی مشتریان امروز، و نوآوری برای تأمین خشنودی مشتریان فردا، و این دو جدا از هم نیستند. حال برای نوآور و فرصت‌یاب بودن لازم است به آینده پژوهیاهمیت بشتری بدهیم، و به یاد بیاوریم آموزه‌ی كنت بلانچارد را كه می‌گفت سازمانهای پیشرو دو تیم دارند، یک تیم به بهبود فرایندها و محصولات جاری میپردازد و یک تیم برای آینده فكر می‌كند.

نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: آینده پژوهی در کاروکسب, پرویز درگی, بازاریابی, انتشارات بازاریابی

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه بانک کتاب ( سفارش تلفنی کتاب)

[email protected]

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد