021-66408000

آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیر

نویسندگان:  

ناشر: بازاریابی

سال چاپ 1394
نوبت چاپ اول
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحات 167
  • 10,000 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیر

کتاب آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیر

  • کتاب آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیرنوشته پرویز درگی، توسط انتشارات بازاریابی به چاپ رسیده است.
  • موضوع کتاب: بازاریابی، مدیریت بازاریابی

درباره کتاب آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیر: 

آموزه‌های كاروكسب از مشاهیر بر آن است تا صفحه‌ای از دفتر بزرگان فلسفه، دانش، سیاست، هنر و ورزش را پیش روی علاقه‌مندان و اهالی كاروكسب و بازاریابی بگشاید.
تردیدی ندارم كه سقراط، ارسطو، هومر و دیگر فیلسوفان جهان بر آن نبودند كه آموزه‌هایی برای كاروكسب‌ها در این زمان داشته باشند كه ما زندگی می كنیم. با وجود این، به دلیل گستره‌ی وسیع اندیشه‌ورزی آنان، همچنان می توان از رفتار و گفتار و كردار فیلسوفانه‌ی آنها برای كاروكسب‌ها بهره‌های فراوانی برد.
همچنین با جسارتی قابل تحمل و البته درخور تأمل می توان دست به استنباطهایی زد كه برای كاروكسب‌های امروزی نیز آموزه‌های حكمت‌آمیز فراوان دارد، هشدارهای بایسته دارد، دستورالعمل و نقشه‌ی راه دارد، توصیه‌ها و پیشنهادهایی دارد كه كاروكسب‌ها را رونق خواهد بخشید، از اموری پرهیز می دهد كه نتیجه‌ی آن شكست است و ناكامی.
با این نگرش، كتاب "‌آموزه‌های كاروكسب از مشاهیر" را خواندنی می یابید. از آن رو كه این بزرگان، داستان زندگی خود را زیسته‌اند. انسانهای واقعی اند و داستان آنان نیز واقعی است. من نیز به‌سرعت به زندگی این بزرگان ورود پیدا كرده‌ام تا آنچه را كه می توان از زندگی اینان بخوبی آموخت، تقدیم خواننده‌ی مشتاق كنم. ویژگی نام آنان، و سبك و سیاق داستانی زندگی آنان كه اینجا و آنجا جسته و گریخته شنیده‌ایم، یک فرصت خوب یادگیری است؛ آن هم از نوع یادگیری كه دیر از اذهان می رود و تا مدتها در خاطر فعالان كاروكسب باقی می ماند. من نیز به ماهیت اصلی ام كه "معلم بازاریابی و دانشجوی همیشگی بازارم"، راهی یافته‌ام تا در پرتو زندگی این بزرگان، آموزه‌هایی دیگر از جنس "بازاریابی" و "‌كاروكسب" را به‌سرعت و با ژرفایی بیشتر انتقال دهم.
برای مثال، درسهای مدیریت استراتژیک كاروكسب را از اسكندر مقدونی بخوانید كه در صفحه‌ی 27 آمده است. بدون مقدمه درمی یابیم كه اسكندر در قامت یک  فرمانده‌ی بزرگ، كوشید تا تصویر ذهنی قدرتمندی از خود بر جای گذارد، هم در نزد سربازان و فرماندهانش، و هم در نزد دشمنان آشكار و پنهانش. همین قطعه‌ی كوچک از زندگی اسكندر به ما می آموزد كه در "‌كاروكسب" برای آنكه در قله بمانیم، ضروری است هم در نزد كاركنان و مشتری، و هم در نزد رقبای آشكار و پنهان باید تصویری قدرتمند در اذهانشان بیافرینیم. آیا شما به‌عنوان مدیر چنین كرده‌اید؟
در فراز دوم آموزه‌ی اسكندر درمی یابیم كه او در "اجرا" سرعت‌عمل بی نظیری داشته است. نقل است از او كه "یا سرعت‌عمل داری یا مرده‌ای." هم‌اینک متفكران برجسته‌ی بازاریابی در سالهای اخیر به‌شدت بر روی واژه‌ی "سرعت"، چالاكی و چابكی تأكید می ورزند. بسیاری از شركتهای پیشرو فورچون 500 نیز دلیل اصلی موفقیت خود را "سرعت‌عمل" ذكر كرده‌اند.
شاید این پرسش پدید آید كه چگونه اسكندر می توانست پس از جمع‌آوری و پردازش اطلاعات، لحظه‌ای درنگ نكند؟ چرا به جای پرسشهای كارشناسی از سایر فرماندهان، دست به عمل می زد؟ پاسخ این است كه اسكندر كیست؟ مربیان و معلمان او چه كسانی بودند؟ 
در تاریخ آمده است كه اسكندر تا 16 سالگی تحت تربیت و پرورش ارسطو، بزرگ فیلسوف جهانی، بوده است. از آن تعجب‌برانگیزتر زمانی است كه اسكندر، رخت از این دنیای فانی برمی كشد. اسكندر در 33 سالگی جان به جهان‌آفرین تسلیم می كند. برخی گفته‌اند همین سن كوتاه به او مجال نداده تا "جانشین‌پروری" كند. برخی گفته‌اند باید خدا را شاكر بود كه فرصت نكرد تا جانشینانی همچون خود او پرورش دهد كه هم بر بلندای منطق و حكمت ایستاده بود، و هم رفتار خشونت‌آمیز او جان بسیاری را گرفت. هرچه هست می آموزیم "جانشین‌پروری" ركن ركین سازمانهای كنونی است.
آنها كه در این باره غفلت ورزیدند، عرصه را به رقبای خود واگذار كردند. آنان كه در این آموزه اصرار ورزیدند، افتخارات گذشته را با نوآوریهای تازه درآمیختند و در زمره‌ی سازمانها و شركتهای درخشان جهانی قرار گرفتند.
دلیلی ندارد در اینجا درباره‌ی رفتار سراسر خشونت‌آمیز اسكندر مقدونی قلمفرسایی كنیم. حال آنكه، كوروش را داریم كه از او در تاریخ جهان به نیكی یاد می كنند.
كوروش را از زبان پیتر دراكر، بزرگ آموزگار مدیریت، توصیف كنیم كه فیلیپ كاتلر درباره‌ی پیتر دراكر می گفت: پیتر دراكر، پدربزرگ بازاریابی است.
پیتر دراكر، كوروش را شاگرد اول مدیریت معرفی می كند. كافی است در جوهره‌ی تدبیر او، به پارامترها و رفتارهای انسانی بیندیشیم نظیر "سخاوت و بخشندگی." رفتارهایی كه از كوروش، حكمرانی خوب در این قرن به تصویر می كشد.
این آموزه یعنی "سخاوت و بخشندگی" به ما یادآوری می كند كه این اكسیر وقتی از سوی فرمانروایان مقتدر به‌كار گرفته شود، روحبخش است و جان‌پرور. هنوز هم همین اكسیر، انسانها را در فضای پررقابت و آشوب كاروكسب‌ها سرمست می كند و مسحور. پرخاشها، رقابتهای منفی، و خصومتها را تا سرحد امكان تعدیل كرده و كاهش می دهد. 
چه نیكوست بتوانیم از این آموزه در فضای تنگ‌نظری ها و آشوب‌زده‌ی كاروكسب‌ها بهره‌مند شویم تا دریابیم چگونه كوروش، توانست جنگها را به صلح فراگیر تبدیل سازد!
پیشنهادم این است صفحاتی از این كتاب را باز كنید و به همان چند صفحه نیز می توانید بسنده كنید. اذعان خواهید كرد در اثر آشنایی با این بزرگان، فضای فكری و پهنای اندیشه‌ای و نگاه شما گسترده شده، اوج گرفته، و آكنده از محبت و عشق است؛ یعنی همه‌ی آنچه برای كاروكسب‌های امروزی به آن نیازمندیم.
علاقه‌مندم نكته‌ی دیگری را یادآور شوم كه در دانشگاه هاروارد و برخی دانشكده‌های كاروكسب به آن عمل می كنند. دانشجویان رشته‌های مدیریت و كسب‌وكار به موازات دروس متعدد و اختصاصی در حوزه‌های متنوع اقتصاد نظیر اقتصاد خرد و كلان، نظریه‌های اندیشمندان اقتصادی، اقتصادسنجی، به الزام باید ادبیات بویژه آثار داستانی كلاسیک نظیر ایلیاد و ادیسه از هومر، و آثار بزرگانی نظیر شكسپیر، تولستوی و... را بخوانند.
"چه ارتباطی بین دروسی نظیر اقتصاد و ریاضی با ادبیات و هنر است"؟ پاسخ این پرسش را متفكران روانشناسی در حوزه‌های بازاریابی پاسخ داده و تشریح كردند.
ماحصل گفته‌ی آنان این است كه ادبیات آن هم بزرگانی اینچنین، آموزه‌های فراوانی برای دانشجویان مدیریت و كاروكسب دارد. از جمله دانشجویان در فراز و فرود داستان با حوادث، ترفندها، نقشه‌ها و سناریوهایی آشنا می شوند كه در پایان به شكستها و كامیابیها منجر خواهد شد. در كجا بهتر از اینجا - داستان - چنین فضایی برای تفكر و اندیشیدن مهیاست. بویژه برای این دانشجویان كه در آینده همواره برای حضور در صحنه‌های پركشاكش باید خود را برای تصمیم‌گیریهای خردورزانه آبدیده سازند! صحنه‌های داستان اجازه می دهد كه افراد پیگیر سرنوشت ناكامان و فاتحان باشند، اما بیش از آن به تدبیرها و استراتژیهای قهرمانان و فاتحان می نگرند كه چگونه پیروزی را نصیب آنان ساخت.
با این همه، حتی لشگر شكست‌خورده، امیر ناكام، فرمانده‌ی مغلوب تصمیمهایی را به صحنه آورده و گاه این تصمیمها كاملاً درست بوده، اما در زمان نابهنگام عرضه شده، و یا بسیاری آموزه‌های دیگر كه ناكامان بیش از فاتحان می توانند آن را به ما بیاموزند.
شایسته است اگر بگوییم نسل پیشین ما، قبل از ورود به دبیرستان، در كلاسهای ششم قدیم، می بایست، كلیله‌ودمنه بخوانند، شاهنامه‌ی فردوسی بخوانند، از سعدی و رودكی و حافظ بخوانند. آموخته‌هایی كه زندگی بعدی آنان را در بزرگسالی، روح و جانی می بخشید و "اخلاق" بر فراز سیاست، و كاروكسب‌ها حضور جدی داشت. هنوز هم برخی بر این باورند كه دانش‌آموزان نسل پیشین با خواندن ابیات و سروده‌های بزرگانی نظیر سنایی، مولوی و دیگران رنگ زندگیشان از اساس تغییر داشت.
در كتاب حاضر- یعنی آموزه‌های كاروكسب از مشاهیر - با گابریل گارسیا ماركز آشنا می شویم. می خوانیم سبک ماركز معروف به رئالیسم جادویی است، یعنی آمیزه‌ای از خیال و واقعیت در داستانهایش موج می زند.
تفكیک خیال از واقعیت، و واقعیت از خیال، در داستانهایش ناممكن است. آنچنان این دو در هم تنیده‌اند كه شما به سادگی و سهولت می پذیرید كه از اساس نیازی نیست كه "واقعیت" و "خیال" از هم تفكیک شوند، ضرورتی ندارد و چنین است زندگی استیو جابز كه با درهم شكستن مرزهای واقعیت و خیال، ابتكار و خلاقیت را به اوج رساند.
زندگی آلفرد نوبل را بخوانید كه در صفحه‌ی 67 آمده است. متعجب خواهید شد و شگفت‌زده. روزنامه‌نگاری به اشتباه می نویسد تاجر و سوداگر مرگ، مرد. چرا كه اختراع نوبل، دینامیت بود. حال آنكه برادر آلفرد نوبل مرده بود به نام لودویک. همین تیتر روزنامه‌ها، غم سنگینی بر جان آلفرد نوبل می اندازد كه تا چه‌سان، هاله‌ی دهشتناک مرگ را در زندگی انسانها پیش رویشان قرار داده است و بر آن می شود تا برای بشریت، مردانه اقدامی انسان‌دوستانه بر جا گذارد. در وصیتنامه‌اش تأكید می ورزد كه ثروتش در قالب جایزه‌ی نوبل تقدیم دانشمندان جهانی شود كه برای رفاه بشریت زندگی خود را وقف كرده‌اند.
می توانیم از این دنیای عاطفی و هیجانی فاصله بگیریم و چشم به زندگی بزرگانی نظیر ماندلا بدوزیم كه سالهای طولانی را در زندان به سر برد و پس از آزادی همچنان بر سر اصول خود پای فشرد.
با مالكوم ایكس، و مارتین لوتر كینگ آشنا می شوید كه هر یک اصولی را به یک رفتار تثبیت‌شده‌ی زندگی درآوردند؛ چرا كه با همین پذیرش قلبی، رفتاری توانستند كاروكسب رقبای متنفذ خود را از سكه بیندازند.
شك ندارم كه دنیای سیاست پر از اضطراب و خشونت است، ولی این بزرگان نظیر ماندلا، مارتین لوتركینگ، مالكوم ایكس، محمد علی كلی، با رفتار و منش خود، سلوکیب
بر جای گذاشتند كه "خشونت" را رام كردند. بهتر است این دنیای خشن را تلطیف كنیم.
موزارت، و بتهون بزرگان موسیقی جهان نیز برای خود راه و رسمی داشتند. این راه و رسم برای كاروكسب‌ها، درسهای كم‌نظیری دارد. در صورت تمایل، صفحات 101 را ورق بزنیم و بخوانیم. پس از آن به فهرست كتاب بازگردید؛ نام تک تک این بزرگان را می بینید.
نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: آموزه‌ های كار و كسب از مشاهیر, پرویز درگی, بازاریابی, انتشارات بازاریابی

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه بانک کتاب ( سفارش تلفنی کتاب)

[email protected]

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد