021-66408000

تاریخ اجتماعی ایران

نویسندگان:  

ناشر: نشر کتاب پارسه

سال چاپ 1390
نوبت چاپ دوم
قطع کتاب وزیری
نوع جلد گالیمن گور
تعداد صفحات 259
  • 6,500 تومان
  • موجودی: در انبار

با خرید این کالا بن دریافت می کتید

  • تاریخ ایران

کتاب تاریخ اجتماعی ایران

  • "تاریخ اجتماعی ایران (از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان)" نوشته سعید نفیسی, توسط نشر کتاب پارسه منتشر شده است.
  • موضوع کتاب: تاریخ, تاریخ ایران, تاریخ اجتماعی ایران, طبقات اجتماعی

درباره کتاب تاریخ اجتماعی ایران:

در زمان استیلای تازیان بر ایران سه طبقه از پنج طبقه اجتماعی ایران یعنی شهرداران و واس پوهران و وزرگان از بین رفتند و دو طبقه آخر یعنی آزادان و دهگانان ماندند که آزادان را به احرار ترجمه کردند و تا مدت‌های مدید یعنی تا قرن ششم در دوره اسلامی فرزندان آنها باقی بودند که آنها را حر و احرار می‌گفتند. طبقه دیگر یعنی دهگانان یا دهقانان نیز تا مدت‌های مدید و تا استیلای مغول بر ایران باقی بودند و تقریبا طبقه ملاکان ایران را تشکیل می‌دادند. بسیاری از مردان علم و ادب دوره اسلامی ایران که دهقان یا دهقان‌زاده بوده‌اند، از همین طبقه بوده‌اند و نه دهقان به اصطلاح امروز به معنی برزگر و کشاورز. معروف‌ترین مردان این گروه فردوسی و فرخی و نظام‌الملک طوسی‌اند که هر سه دهقان‌زاده بوده‌اند.

این کتاب به بررسی تاریخ اجتماعی ایران از انقراض سلسله ساسانی تا انقراض امویان می‌پردازد. آنچه در این اثر می‌خوانید شامل این عناوین است: اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران هنگام حمله تازیان، سرنوشت ساسانیان، دوگانگی در ایران ساسانی، جامعه روحانی در دوره ساسانیان، طبقات مردم در دوره ساسانیان، حقوق شخصی در این دوره، روابط ایران با عربستان در این دوره، سیرت رسول اکرم، خلافت، استیلای تازیان بر ایران، نتیجه استیلای تازیان بر ایران، اوضاع اقتصادی ایران در این دوره، استان‌های دجله و رود تامرا، استان‌های فرات و دجله، استان‌های فرات و دجیل در مغرب دجله، پول ایران در این دوره، سازمان اداری در این دوره، روش حکمرانی تازیان بر ایران، اوضاع اجتماعی در این دوره.

خواننده در این اثر نه فقط با اوضاع و احوال حکمرانان و مردم ایران بلکه با وضعیت طبقاتی و چگونگی ساخت یا تخریب طبقات اجتماعی در ایران آشنا می‌شود.


 

نمایش بیشتر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: تاریخ‌اجتماعی‌ایران, سعیدنفیسی, تاریخ‌ایران, نشرکتاب‌پارسه

تماس با ما

021-66408000

میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی میدان-پلاک 7، فروشگاه بانک کتاب ( سفارش تلفنی کتاب)

admin@yahoo.com

اعتماد ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام    گوگل پلاس   توییتر فیس بوک 
 
  تلگرام   پینترست   کتاب مناسب   متن کتاب

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای آژانس کتاب محفوظ می باشد